Národná prírodná rezervácia Rolavské vrchovisko nesie názov po zaniknutej obci Rolava. Tú dnes v krajine pripomínajú len osamotene rastúce stromy a sem tam kamenné základy dávno rozpadnutých stavení. A tiež rieka menom Rolava. Uprostred divokej prírody pramení v rašeliniskách a vzniká sútokom niekoľkých drobných potôčikov. Sú miesta, na ktoré sa vždy budem rád vracať. Medzi také patria aj Rolavské vrchoviská na Karlovarsku. Národná prírodná rezervácia plná rašelinísk, vresovísk a ďalších vzácnych biotopov. A práve v tak krásnej a čistej prírode pramení nie príliš dlhá (35 km do sútoku s Ohří), ale za to naozaj krásna rieka Rolava.

Keď je reč o prameni, úplne presne určiť sa nedá. A to je na tejto rieke tiež veľmi sympatické. Nenájdete tu palicu pichnutú v zemi s informáciou, že tu a tu pramení Rolava. Tá si o tom, kde sa voda berie a kadiaľ zelenými pláňami potečie, rozhoduje sama.

Z výšky 930 až 950 metrov nad morom sa kľukatí voľnými pláňami sem tam zdobenými stromami. Nemými svedkami dediny Rolava. Ešte pred druhou svetovou vojnou tu stávalo 100 chalúp. Ťažko si to dnes predstaviť.

Okrem stromov a pár vyvýšenín nič

Říčka Rolava má v tejto časti zaniknutej obce, ktorá jej dala meno, možno len asi meter na šírku. Dá sa preskočiť. Tak skáčem a zostupujem nižšie po prúde. Dostávam sa pár kilometrov pod bývalú obec. Tu už má rieka niekoľko metrov na šírku a prudko klesá ďalej do údolia. To jej dáva obrovskú rýchlosť a dravosť.

Pozorujem po rašeline dohneda sfarbenú vodu valiacu sa cez kamene a hovorím si, ako je dobre, že tu ešte víťazí rozum ohľaduplný k prírode. O niekoľko kilometrov nižšie sa totiž pred pár rokmi plánovala obrovská vodná nádrž. Veľký kus malebných strání, lúk a pastvín s kľukatiacou sa riečkou by zmizol pod vodnou hladinou.

Údolie prudko klesá ďalej a rovnako tak riečka Rolava. Pod Jelením vrchom sa spojí ešte s podobne krásnym potokom plným kameňov menom Čierna voda. A odtiaľ už je Rolava veľmi širokou riekou. Voda sa valí ďalej cez žulové balvany.

Voda je stále krásne priezračná, čo dokazuje jedna vzácna rastlinka na kameňoch vo vode. Ide o mach s poetickým názvom pramenička. Voda ale pitná nie je. Zdraviu škodlivé sú podľa Petra Krásu zo Správy Chránenej krajinnej oblasti hlavne látky vylúhované z rašelinísk. To nič neuberá na kúzle a romantike hornej časti rieky Rolavy.Zaujímavé miesta v okolí

Zahrada u Rolavy  (4.7 km)
Perninský viadukt  (5.5 km)
Vlčí jámy  (6.3 km)
Lázně Jáchymov  (16.8 km)
Minizoo Stará Role  (16.9 km)
Karlovy Vary  (19.8 km)
Hrad Loket  (21.3 km)
Golf Resort Cihelny  (24.0 km)
Autokemp Na Špici  (24.1 km)
Golf Sokolov  (24.1 km)
Zahrada Velichov  (24.3 km)
Mattoniho vila  (24.9 km)
Golf Club Háje  (25.0 km)
Golf Club Luby  (25.3 km)

Vybavenie
  Voľný prístup
  Zvieratá povolené
  Vhodné pre deti
Nepoužívame cookies
Pre Váš komfort nesledujeme a neukladáme Vaše preferencie pomocou cookies, údaje nie sú spracované tretími stranami. Viac informácií
Odporučiť
Mobilná aplikácia
Pripravujeme pre Vás mobilnú aplikáciu na cesty, čoskoro bude k dispozícii.