Hrad Adršpach nechal vybudovať v čase okolo roku 1330 ako pohraničný mocenský oporný bod na severnom okraji Adršpašských skál pravdepodobne český kráľ Ján Luxemburský. (Písomné správy z doby vzniku sa nezachovali.)

Hrad Adršpach sa nachádza 2 kilometre západne od dediny Adršpach v okrese Náchod na ťažko prístupnej skalnej plošine Zámocký vrch v nadmorskej výške 681 metrov.

Hrad mal nie celkom typickú dispozíciu, zrejme s dvoma jadrami. Väčšie jadro s palácom z juhu bezprostredne priliehalo k predhradiu, menšie južné jadro so štvorcovou, zrejme obytnou vežou bolo od priehradia oddelené priekopou. Veľká plocha v strednej časti mohla slúžiť ako táborisko pre poľné vojská.
Od roku 1354 prechádza hrad Adršpach do šľachtických rúk. Za husitských vojen bol krátko obsadený husitmi. V roku 1436 prešiel do rúk pánov z Dubé, ktorí z tejto základne páchali škody Slezanom, ktorí preto v roku 1447 hrad vykúpili a nechali poboriť.

V súčasnosti je hrad Adršpach zrúcanina, od roku 1964 je chránený ako kultúrna pamiatka.

Z miesta, na ktorom stál hrad Adršpach, sa otvára výhľad na Snežku a Adršpašské skaly.Zaujímavé miesta v okolí

Autokemp Kamenec  (5.5 km)
Ticháčkova kaple  (13.8 km)
Grosshof Golf Club  (17.8 km)
Camp Dolce  (18.1 km)
Babiččino údolí  (21.7 km)
Janské Lázně  (22.5 km)
Janské Lázně  (22.6 km)
Malá Úpa  (24.2 km)
Autocamping Rozkoš  (24.5 km)

Vybavenie
  Voľný prístup
  Zvieratá povolené
  Vhodné pre deti
Nepoužívame cookies
Pre Váš komfort nesledujeme a neukladáme Vaše preferencie pomocou cookies, údaje nie sú spracované tretími stranami. Viac informácií
Odporučiť
Mobilná aplikácia
Pripravujeme pre Vás mobilnú aplikáciu na cesty, čoskoro bude k dispozícii.